Alpinizm przemysłowy, a wyczynowy

prace na wysokościach

Wielu ludzi nie wie co to jest alpinizm przemysłowy, na pierwsze skojarzenie przychodzi jakaś forma wspinaczki hobbystycznej.

Bezpieczeństwo to priorytet i najważniejszy czynnik, o który należy zadbać biorąc pod uwagę pracę na wysokości.

Mimo różnic między wspinaczką hobbystyczną a pracą na wysokości w aglomeracjach miejskich, występuje między nimi też sporo podobieństw. Lina przy obu formach wspinaczki musi być wytrzymała i odpowiednio długa, splatana wielokrotnie, o średnicy około 10 milimetrów, będzie ona głównym środkiem oparcia ciężaru i czymś, co musi pozostać niezawodne.

Kolejnym ważnym punktem wyposażenia jest bez wątpienia obuwie. Buty muszą być bardzo przyczepne, nie ma mowy o jakimkolwiek poślizgu. Alpinizm przemysłowy nie określa zbytnio wymagań co do konkretnych parametrów buta, powinny być stabilne i antypoślizgowe – jest tak, ponieważ powierzchnie przemysłowe są znacznie bardziej płaskie, nie mają tylu wypukleń, co rzeźbione przez naturę góry. Buty górskie wahają się między wygodnymi sandałami, a ciężkimi butami ze specjalnie przytwierdzonymi do podeszwy kolcami, dodatkowo ważnym jest, by podeszwy takich butów były elastyczne. Niebezpieczeństwo spadnięcia z wysokości to groźba, o której większość ludzi nie chce nawet myśleć, jednak należy ubezpieczyć się także przed czynnikami zewnętrznymi, czy przedmiotami spadającymi z góry. W przypadku alpinizmu przemysłowemu w większości przypadków kask wystarczy, jednak jeśli chodzi o wspinaczkę wyczynową konieczne będzie odpowiednie ubranie, dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Stabilizowanie pozycji na ścianach miejskich biurowców zapewniają specjalne przyssawki, w górach tę rolę zastępują ostre narzędzia i specjalne haki. Mimo wielu zabezpieczeń, prace na wysokości pozostają zawodem dużego ryzyka, nic więc dziwnego, że pracownicy potrzebują odpowiedniego szkolenia i predyspozycji. Nie trzeba się zamartwiać, w niektórych miastach świata usługę tą świadczą już roboty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *